Základní informace

Dolní Dobrouč leží ve východních Čechách zhruba 8 km severovýchodně od Ústí nad Orlicí. Rozkládá se v údolí podél potoka Dobroučka v délce přibližně 4 km..První písemná zmínka o obci pochází z roku 1292. V roce 1873 byla Dobrouč povýšena na městys. Původní německé jméno Libenthal znamená „ves v milém údolí“, což naši obec skutečně přesně charakterizuje. 

Pokračováním Dolní Dobrouče je její místní část Horní Dobrouč. I tato vesnice, původně nazývaná Dittersbach, je úzká a táhne se asi 3 km podél „Dětřichova potoka“ a silnice, která vede z Lanškrouna přes Ostrov do Dolní Dobrouče. Další místní částí Dolní Dobrouče je Lanšperk nacházející se na návrší nad levým břehem Tiché Orlice pod stejnojmennou zříceninou hradu asi 5 km severovýchodně od Ústí nad Orlicí. Horní Dobrouč a Lanšperk byly připojeny k Dolní Dobrouči v roce 1976. Od 1. ledna 1978 byla od katastrálního území Lanšperk oddělena osada Václavov. Od 1. července 1982 byla Dolní Dobrouč střediskovou obcí. 

 

Dobrouč v číslech 

Výměra: 3071 ha Dolní Dobrouč, 1662 ha, Horní Dobrouč 1015 ha, Lanšperk 394 ha
Nadmořská výška: Dolní a Horní Dobrouč 365 m, Lanšperk 430 m.
Počet obyvatel: Dolní Dobrouč 2 186, Horní Dobrouč 258, Lanšperk 117 

Doprava 

Autobusové spojení směr Ústí nad Orlicí, Letohrad, Výprachtice a Lanškroun. 
Vlakové spojení na trati Ústí nad Orlicí - Letohrad - Lichkov - Hanušovice. Informace o jízdních řádech získáte na www.oredo.cz , u svého mobilního operátora, na internetu nebo na informačním centru v Ústí nad Orlicí. 

Služby, sport, kultura 

Správa - Obecní úřad Dolní Dobrouč č.p. 380, včetně stavebního úřadu a matriky. Sociální agendu (dávky, podpory) a přestupky obstarává pověřený Městský úřad Ústí nad Orlicí.
Pošta - Česká pošta s.p. sídlí v č.p. 380, poskytuje také služby Poštovní spořitelny.
Školství - mateřská škola, úplná základní devítiletá škola, základní umělecká škola .
Sociální péče - dům s pečovatelskou službou v č.p. 62 s 16 byty. Pečovatelská služba zajišťuje rovněž další služby pro seniory. Nejbližší domovy důchodců jsou v Ústí nad Orlicí, Červené Vodě a Sloupnici.
Zdravotnictví - dětský, praktický a zubní lékař. Nemocnice je v Ústí nad Orlicí. V obci je také lékárna a ordinace zvěrolékaře.
Pohostinství - Lidový dům (restaurace a sál), Hostinec u Vacků (restaurace), restaurace Bavorka v Horní Dobrouči (restaurace a sál), Hostinec na podhradí v Lanšperku (restaurace), Penzion Lanšperk ( restaurace, ubytování). Všechny restaurace mají rovněž letní zahrádku.
Sportovní zařízení - Víceúčelová sportovní hala, posilovna, fotbalové hřiště, tenisové kurty, volejbalové a nohejbalové hřiště, tělocvična při ZŠ, dětská hřiště.
Kultura - V budově kina  se pořádají výstavy, koncerty a divadelní představení. V současné době kino nepromítá. V domě s pečovatelskou službou je umístěna knihovna s internetem. Stejnou službu nabízí také knihovny v místních částech Horní Dobrouč a Lanšperk. 

Rozhodnutí o přidělení obecního znaku

Rozhodnutí o přidělení znaku

Rozhodnutí o přidělení obecního praporu

Rozhodnutí o přidělení praporu

Zajímavé odkazy

GObec- internetový mapový server s dálkovým přístupem do KK

hzs-pardub

policie

kraj

ekokom
 
ekolamp
 
elektrowin
 
asekol
 
portal-gov-cz
ext-3044
orlicko
 

Navštivte nás na

  Youtube

Ke stažení

Adobe Reader zdarma
Dokumenty PDF, potřebují ke svému zobrazení program Adobe Reader, který je k dispozici zdarma.

Vzory smluv zdarma ke stažení