Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
27
Uzavření stavebního úřadu
28
Uzavření stavebního úřadu
1 2 3
Cestovatelská přednáška Petra Voldána
4 5
Koncert mladých umělců
6 7 8 9 10
Asterix a Obelix
11 12
13 14 15
Vztahy v rodině a jejich dynamika
16 17
24 hodin pro Pána
18 19
20 21 22 23 24
Uzavření fitness centra 24. 3. 2023
25
25. Reprezentační ples SRPDŠ
Za vodou, za vodou
26
27 28
Přednáška MUDr. Gabriely Růžičkové
29 30
Jarní koncert ZUŠ Letohrad
31 1 2

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Život v obci > Aktuality > Rekapitualce volebního období 2018 - 2022

Rekapitualce volebního období 2018 - 2022Datum konání:
21.9.2022

Rekapitulace volebního období 2018 - 2022

 

Vážení spoluobčané,

rád bych zrekapituloval období posledních 4 let z hlediska fungování obce a realizovaných akcí.

 

 

Rekonstrukce radnice

Největší investiční akcí v tomto období je jednoznačně kompletní rekonstrukce budovy radnice pod názvem „Energeticky úsporná opatření a modernizace budovy radnice čp. 380 v Dolní Dobrouči“. Jejím cílem je zlepšení stavebně technického stavu budovy z počátku 20. století. Velký důraz je kladen na snadný a pohodlný přístup do jednotlivých prostor budovy. V rámci realizace této akce bude provedeno zateplení obvodového pláště budovy včetně výměny výplní otvorů, bude položena nová střešní krytina, kompletně se vymění vnitřní elektroinstalace, datové rozvody a rozvody zdravotechnických instalací. Bude instalován nový otopný systém včetně regulace a nového zdroje vytápění, bude instalován klimatizační systém jednotlivých vnitřních prostor. Velkých změn se dočká i vnitřní dispozice budovy. Jedno z hlavních témat projekční přípravy této akce bylo smysluplně uzpůsobit dispoziční uspořádání a provoz budovy tak, aby budoucí provoz úřadu přinesl občanům nejen snadný a pohodlný přístup k vyřízení svých záležitostí, ale také bezbariérový přístup ke všem pracovištím a dalším prostorám budovy radnice. Z tohoto důvodu bude prostor před radnicí upraven tak, že nově bude vstup do budovy přístupný také pomocí bezbariérové rampy a veškeré vnitřní prostory budou přístupny pomocí nového výtahu. Tato investiční akce v tuto chvíli ještě probíhá a měla by být dokončena do konce tohoto roku.

 

 

radnice.jpg

 

Autobusové zastávky v novém

Byly instalovány nové moderní autobusové zastávky. Základovou desku zastávky s dlažbou provedla technická četa a samotné zastávky dodala a namontovala firma mm cité.  9 ks nových zastávek lemuje silnici v Dolní Dobrouči a v Horní Dobrouči. Poslední 10. zastávka, která měla být umístěna v Lanšperku, bude z důvodu zdlouhavého projednání s vlastníkem pozemku společností České dráhy a.s., namontována během podzimu tohoto roku.

zastávky.jpg

 

Komunikace

V minulém období byla opravena kanalizace v „Dolinách“ včetně kompletní opravy komunikace a veřejného osvětlení a na „Šutráku“, zde taktéž s celoplošnou opravou komunikace. Opravena byla cesta na Strouze. Dále byla opravena místní komunikace od hlavní silnice kolem pily k areálu technické čety. Na této opravě se poměrnou úhradou celkových nákladů finančně spolupodílely společnost Silyba - 25% nákladů a společnost Optima 15% nákladů.

Na mrtvém bodě bohužel i přes naše značné úsilí zůstala akce „Zokruhování Havlova palouku“. Byla zpracována projektová dokumentace, bohužel veřejnoprávní projednání nutné k realizaci této akce blokuje nesouhlas jednoho z vlastníků sousedního pozemku. Doufáme, že se tato záležitost podaří v brzké době dotáhnout do konce a dojde k realizaci této důležité a potřebné investice.

Bylo vybudováno nové parkoviště u bytovek za Vackovou hospodou určené pro potřeby místních spoluobčanů. Rekonstruovali jsme lávku přes potok u autodílny. 

IMG_8127.jpg

IMG_8133.jpgIMG_8104.jpg

Děti

V mateřské škole byla provedena rekonstrukce zahrady v přírodním stylu, která přinesla zdařilou a smysluplnou rekultivaci léta nevyhovující školní zahrady a přinesla radost jak dětem, tak i jejich rodičům a vyučujícím, kterým patří velký dík za brigádně odvedenou práci na části realizace. Mimo tento projekt byly doplněny spotřebiče do kuchyně a vylepšeno vybavení učeben.

 

Velkou radost pro děti a jejich rodiče jistě přineslo vybudování 4 dětských hřišť - na Švábově kopci, na Šejvě, na Havlově palouku a v Horní Dobrouči. Jejich dodavatelem byla firma TR Antoš. Hlavním materiálem hracích prvků a příslušenství je dřevo, které nádherně zapadá do venkovského rázu naší obce. 

IMG_8138.jpghřiště.jpg

školka.JPG

Senioři

V domě s pečovatelskou službou bylo „mimo drobné opravy“ kompletně zrekonstruováno 12 bytů a zázemí pečovatelské služby, nové sociálky přiléhající ke společenské místnosti, která se rekonstruovala již během minulého volebního období. Z nevyužité společné koupelny v přízemí domu byl vystavěn nový byt 1+kk. Kapacita domu s pečovatelskou službou v tuto chvíli plně dostačuje poptávce. Před pravým vchodem do domu byl vybudován bezbariérový přístup.

IMG_8143.jpg IMG_8144.jpg

 

Další důležité akce

Instalována byla klimatizace v ordinaci dětského lékaře. Dodávky zajistila místní firma Vzduchotechnika Šlapal z Horní Dobrouče a byla realizována před létem 2022.

Je připravena projektová dokumentace na kompletní rekonstrukci a rozšíření budovy hasičárny v Dolní Dobrouči, která by měla být jednou z prioritních realizovaných akcí v dalším období.

Mezi další připravené záměry patří i kompletní oprava kanalizace na Švábově kopci včetně kompletní opravy komunikace. Vlastní realizaci zatím přibrzdil investiční záměr společnosti ČEZ Distribuce, který chce v dané lokalitě provést překládku vrchního vedení do země.

Důležitou investicí, o které by mělo rozhodnout nové vedení obce, je realizace odkanalizování místní části Lanšperk. Na tento záměr je zpracována kompletní projektová dokumentace a vydáno stavební povolení.

Technické četě byla pořízena nová technika – kolový nakladač, sekací traktor a sekačka Spider, která nahradila zastaralé mulčovací rameno.

Do areálu bývalého koupaliště byl přiveden vodovod a opravena elektřina. Areál v současné době využívá spolek chovatelů.

Hasiči Dolní Dobrouče a Lanšperka dostali nové dopravní automobily, které byly pořízeny za výrazného přispění Ministerstva vnitra a Pardubického kraje.

V Horní Dobrouči a u Contipra byly instalovány radary pro měření rychlosti, sloužící k upozornění na vysokou rychlost vozidla.

Postupně bude provedena rozsáhlá výměna zastaralých dopravních značek. Částečná výměna již probíhá a v tuto chvíli je již poměrná část značek umístěna.

K rybníku do Horní Dobrouče bylo vráceno původní sousoší. Očisty a drobné opravy se dočkal i Smírčí kříž, který je umístěný v blízkosti rybníka v Horní Dobrouči. Ten byl ostatně zajištěn i proti krádeži.  Dále bylo vybudováno zázemí na hřišti tvořené stavební buňkou vybavenou spotřebiči. V hasičárně byla opravena kuchyň, položena zámková dlažba, zastřešena pergola a instalována nová sekční garážová vrata.

IMG_8130.jpgbuňka HD.jpg

Byly provedeny drobné opravy památníku v Dolní a Horní Dobrouči a  křížů v Lanšperku. Sousoší Všech svatých se vrátilo na svou terasu k rybníku v Horní Dobrouči. 

IMG_8096.jpg

V Lanšperku bylo vybudováno nové zázemí pro místní knihovnu. V hasičárně jsou instalovány nová garážová sekční vrata. V centru místní části byl zhotoven dřevěný přístřešek pro kontejnery odpadového hospodářství. Zásluhou skupin dobrovolníků byl ve spolupráci s obcí opraven přístřešek v areálu hradu, který slouží jako zázemí pro turisty.

přístřešek hrad.jpgvrata.jpgpřístřešek.jpg

Odpadové hospodářství bylo rozšířeno o službu svozu plastů v pytlích přímo od domu a dále byly zavedeny hnědé popelnice na bioodpad. Tato varianta svozu plastů je cenově výhodnější než vyvážení žlutých kontejnerů na plast.

Bankomat zůstal zachován, pouze došlo k jeho přemístění z budovy radnice na plášť budovy čp. 391 Dům služeb, kde je možno provádět transakce zvenčí bez nutnosti vstupu do budovy.

Byly zavedeny nové komunikační kanály pro komunikaci s občany - mobilní rozhlas a obecní facebook.

V oblasti zeleně jsme se zaměřili na centrum obce, kde byly vytvořeny květinové záhony, lampy veřejného osvětlení zdobí truhlíky s květinami, břeh kolem chodníku k hale a břeh u farské zahrady byl mulčován a doplněn novými rostlinami. Prostor před kostelem doplnily ozdobné truhlíky k výsadbě letniček.

Byly pořádány tradiční kulturní akce  - Stavění máje, Dobroučské Vánoce, koncerty, divadla a došlo k obnově promítání kina ve spolupráci s firmou Kino na kolečkách. Bohužel z důvodu Covidu bylo akcí méně.

Tradičně byly podporovány místní spolky finančně i naturální pomocí.

Probíhá dlouhodobý proces tvorby nového územního plánu.

                                                                                                                                                             Pavel Šisler, starosta